198
352743
Irving Penn
(1917-2009)

"Lorry Washers, London 1950"

Signed Irving Penn and numbered 33/36 on verso. Printed in 1975. Also with stamp "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Conde Nast Publications Inc." and "Hand-coated by the photographer" on verso. Platinum Palladium, image 48 x 37.5 cm. Sheet 60 x 57 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

350 000 - 400 000 SEK

40 793 - 46 620 EUR

Hammer price:
330 000 SEK
Provenance

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Literature

Irving Penn, "Moments Preserved", 1960, reproduced on full page p. 168.
Irving Penn, "Worlds in a Small Room", 1974, reproduced on full page p. 16.
Irving Penn & Alexandra Arrowsmith (edt.), "Passage - A work record", 1990, reproduced on p. 99.
Moderna Museet, "Irving Penn Fotografier, En donation till minne av Lisa Fonssagrives-Penn", 1995, reproduced on full page p. 203.
Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, reproduced on full page plate no 84.

Related content

Lorry WWashers ingår i serien "The Small Trades", de såkallade arbetarporträtten Irving Penn tog med början 1950 i London, Paris och New York. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna serie. Sviten visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009- januari 2010.

Bilderna i "The Small Trades" är Platina Palladium fotografier. Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att manframkallar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart och inte lika blankt som ett silvergelatinfotografi. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att sedan exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Numera används UV-lampa. Irving Penn var den första moderna fotografen som tog fram och började på nytt med denna gamla metod från 1800-talet.