Subscribe to our newsletter

1450
569405
A pair of gilt and patinated bronze table lamps signed and dated by Henry Dasson 1877.
A pair of gilt and patinated bronze table lamps signed and dated by henry dasson 1877.

Height 58 cm, height incl. shade 86 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

30 000 - 40 000 SEK

3 282 - 4 376 EUR

Hammer price:
26 000 SEK
Related content

Henry Dasson (1825-96) var en av de mest framstående tillverkarna av högklassiga möbler och bronser under 1800-talet i Paris. Han specialiserade sig på att kopiera exklusiva 1700-talsmöbler och konsthantverk. De förgyllda bronserna är av högsta kvalitet och för att uppnå den vackraste förgyllningen tillämpade han den farliga tekniken att brännförgylla med hjälp av kvicksilver. 1894 lade han ner sin verksamhet.

Contact specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist Furniture and Works of Art
+46 (0)8 614 08 37