20
1246691
Julian Opie
(United Kingdom, Born 1958)
Julian opie, "jennifer walking".

"Jennifer Walking"

Signed Julian Opie and numbered 18/35 on label verso. Executed in 2010. Inkjet on lenticular acrylic and aluminum frame 83.2 x 47.2 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

100 000 - 150 000 SEK

9 533 - 14 299 EUR

Hammer price:
160 000 SEK
Provenance

Alan Cristea Gallery, London.
Wetterling Gallery, Stockholm.

Related content

Med förenkling som signum i både färg och form är Julian Opies målningar direkt igenkännbara. Den brittiske konstnären slog igenom på 1980-talet och har sedan dess renodlat sitt konstnärliga språk. Inspirerad av popkonst, minimalism, klassisk porträttkonst och japanska träsnitt har Opie framförallt arbetat med porträtt och i det minimalistiska uttrycket på ett lysande sätt fångat den enskilda personens karaktärsdrag. I verket "Jennifer Walking" har den avbildade fått liv genom en optisk illusion som skapar känslan av att verket går vid betraktarens sida.

Julian Opie finns representerad i flera betydelsefulla samlingar bland annat på Museum of Modern Art, New York, National Portrait Gallery, London, Stedelijk Museum, Amsterdam och Tate Collection, London.

Auction info
For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art
+46 (0)739 40 08 19