51
1246687
Frank Stella
(United States)
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".
Frank stella, "lis".

"lis"

Executed 2005. Stainless steel tubing and carbon fiber. Height 201 cm. Inv# FS2005.012.

Droit de suite: No
Estimate:

800 000 - 1 000 000 SEK

76 263 - 95 329 EUR

Hammer price:
560 000 SEK
Saleroom notice

Title: "lis". Executed 2005.

Provenance

Wetterling Gallery, Stockholm.

Exhibitions

Wetterling Gallery, Stockholm, "Frank Stella - Recent works", September 30 - November 10, 2005, illustrated in the exhibition catalogue p. 26-27.

Related content

Frank Stella (f. 1936) är en av de mest betydelsefulla och nydanande amerikanska konstnärerna som kom att forma 1900-talets konsthistoria. Hans första genombrott kom med de banbrytande minimalistiska målningar från tidigt 1960-tal och Stella blev tidigt en central gestalt i popkonstens framtåg. Han har dock alltid fortsatt att utvecklas och utmanar även än idag vad som förväntas av hans konstnärskap. Själv har han ofta beskrivit sin konst med mantrat: "what you see is what you see", något som i hans tolkning inte innebär att det är rent ytligt estetiskt, snarare syftar han på att konsten är en direkt kommunikation och att betraktaren har ett företräde till hur den uppfattas.

Frank Stella började tidigt i hans konstnärskap att arbeta i serier och teman. Auktionens verk är ett utomordentligt exempel på detta då den ingick i en serie av verk där han fokuserade på skulpturer i metall och visades i Stockholm på soloutställning på Wetterling gallery 2005. Tredimensionaliteten i hans skulpturer är en betydande faktor i hans konstnärskap. På 1970-talet rörde han sig ifrån den platta duk-ytan i måleriet och sökte ett djup i bilden. Detta fick honom även att intressera sig för olika material, bl.a. metall som i auktionens skulptur. Frank Stella är idag en ikon i den moderna konsthistorien och ett tydligt bevis på detta är att han är den enda levande amerikanska konstnären som har haft två retrospektiva utställningar på Museum of Moder Art (MOMA) i New York.

Auction info
For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art
+46 (0)739 40 08 19