Art Modern Swedish Art
1188736
Stellan Mörner
(1896-1979)
Stellan mÖrner, gouache, signed.

STELLAN MÖRNER, gouache, signed.

I. 50 x 42 cm.

Not examined out of the frame, spots in the margins.

Droit de suite: Yes
Location:
Provenance

Stockholm, Beijers Auktioner, Vårauktion, maj 1991, nr. 156, där angiven som utförd på 1920-talet

Related content

Sannolikt studie för väggdekor eller scenografiskt verk. Ett tidigt verk, troligtvis tillkommit omkring 1926. Verket visar påtagliga influenser från Bauhaus- och De Stijl-grupperna. Möjligtvis har dessa förmedlats till Mörner av den finländska målaren Birger Carlstedt. Sett ifrån en vinkel från sidorna antar verket en påtaglig tredimensionell skulptural verkan, där de rombiska och triangulära dekorelementen framstår som öppna luckor, ungefär som på en adventskalender (fig. 1).

Mörner sökte i sitt tidiga måleri att i ett plangeometriskt uppfattat rum infoga realistiska detaljer. Han prövade bl a att dekorera ytan med cirklar ställda mot vinklar. Mörner drogs även till teaterns värld, där han fördjupade sig i väldiga lyriska och dramatiska skapelser. Med tiden blev han en av landets främsta scenografer, och utförde scendekorationer för bland annat Dramaten, Operan och Stockholm stadsteater.

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.