1207608
Hertha Bengtson
(1917-1993)
Hertha bengtson, a part 'blå eld' earthenware service, rörstrand (29 pieces).

HERTHA BENGTSON, a part 'Blå Eld' earthenware service, Rörstrand (29 pieces).

Bestående av:
9 fat, 19,5 cm (1 med bränningsspricka, med missfärgningar, 1 med nagg, 1 med tillverkningsdefekt).
4 tallrikar, 25,5 cm. (1 med defekt).
1 skålfat, 20,5 cm (krackelyr).
9 koppar med 11 fat, diameter på fat 17 cm (2 med nagg, 1 kopp med sprickor, 1 kopp med sprickor, 1 fat med nagg).
2 mindre koppar med fat, diameter på fat 16 cm (1 kopp med lagningar, 1 kopp med mindre nagg).
1 mindre kopp med 5 fat, diameter på fat 14,5 cm (kopp med nagg).
3 serveringsfat, längd 35 cm.

Wear. Firingdefects, discolorations. Few with cracks and chips. One probably restoration.

Droit de suite: No
Location:
Contact
Alexandra Xu
Alexandra Xu
Appraiser
+46 (0)707 15 77 12

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.