Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

16 items
ISAAC GRÜNEWALD, FLOWER VASE.
Current bid
4 000 EUR
5 000 - 6 000 EUR
Oscar Ohlson, oil on canvas, signed.
Current bid
3 200 SEK
4 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil on canvas, signed.
Current bid
1 900 SEK
4 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil on canvas/paper-panel, signerad.
Current bid
1 200 SEK
3 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, watercolour/gouache, signed.
Current bid
6 000 SEK
10 000 SEK
ANNA GARDELL-ERICSON, watercolour, signed, Lysekil.
Current bid
11 500 SEK
7 000 SEK
ARNE BARK, oil on canvas, signed and dated -82.
Current bid
1 000 SEK
4 000 SEK
CARL BRANDT, oil on canvas, signed and dated 1920.
Current bid
2 000 SEK
8 000 SEK