Subscribe to our newsletter

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

31 items
JENNY NYSTRÖM, watercolour, signed.
Current bid
9 200 SEK
6 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, watercolour, signerad.
Current bid
5 200 SEK
5 000 SEK
OLOF KRUMLINDE, oil on canvas, signed.
Current bid
7 300 SEK
6 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG, oil on canvas, signed 10/11 96.
Current bid
4 200 SEK
6 000 SEK
ROLF MELLSTRÖM, oil on canvas, signed and dated 1934.
Current bid
2 400 SEK
3 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil oln canvas, signed.
Current bid
1 000 SEK
6 000 SEK
OSKAR BERGMAN, watercolour, signed.
Current bid
1 300 SEK
3 000 SEK
RAGNAR SANDBERG, pencil. Unsigned.
Current bid
1 400 SEK
5 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND, oil on canvas, signed.
Current bid
3 200 SEK
4 000 - 5 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil on canvas, signed.
Current bid
1 200 SEK
3 000 SEK
Current bid
700 SEK
3 000 SEK
A PAINTING by CARL TRÄGÅRDH,
Current bid
9 000 SEK
20 000 SEK
ANTON GENBERG, oil on canvas, signed and dated -85.
Current bid
3 000 SEK
15 000 SEK
CARL BRANDT, oil on canvas, signed.
Current bid
600 SEK
3 000 SEK
ALFRED WAHLBERG, oil on canvas, signed.
Current bid
4 700 SEK
8 000 SEK
Current bid
2 000 SEK
5 000 SEK
PER-HILDING PERJONS, oil on canvas, signed.
Current bid
1 000 SEK
6 000 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, oil on canvas, signed.
Current bid
3 000 SEK
7 000 SEK
PER COLLIJN, oil on panel, signed.
Current bid
1 000 SEK
4 000 SEK
HILDING NYMAN, oil on canvas, signed.
Current bid
300 SEK
3 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil on panel, signed.
Current bid
300 SEK
4 000 SEK
WILHELM BEHM, oil on canvas, signed and dated 1923.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK