Furniture

Bukowskis’ furniture department offers tables, chairs, lounge furniture, bureaus and much more. Here you will find furniture from all eras and from several of the most prominent designers such as Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten and Arne Jacobsen. The umbrella term of furniture stretches from the... Read more

157 items
A 1960:s Danish sideboard.
Current bid
12 000 SEK
10 000 SEK
SPEGEL rokoko 1700-talets mitt.
Current bid
11 100 SEK
10 000 SEK
An Eyvind Beckman cabinet, designed 1952.
Current bid
8 000 SEK
15 000 SEK
STOLAR 6 st tidigt 1900-tal.
Current bid
5 200 SEK
3 000 SEK
STOLAR 6 st, tidigt 1900-tal.
Current bid
4 200 SEK
3 000 SEK
A pair of beech armchairs "Eva" by Bruno Mathsson.
Current bid
4 200 SEK
6 000 SEK
NIELS OTTO MØLLER, a set of 4 chairs.
Current bid
4 000 SEK
4 000 SEK
KARMSTOLAR 6 st Thonet 1900-talets första hälft.
Current bid
3 600 SEK
5 000 SEK
FÅTÖLJER ett par 1900-talets senare del.
Current bid
3 400 SEK
4 000 SEK
BOKHYLLOR 3 st 1940/50-tal.
Current bid
3 200 SEK
4 000 SEK
LÄKARSKÅP Polen 1900-talets mitt.
Current bid
3 100 SEK
4 000 SEK
BOKSKÅP/VITRINSKÅP tidigt 1900-tal.
Current bid
3 000 SEK
5 000 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD 1930/40-tal Swedish Modern.
Current bid
3 000 SEK
4 000 SEK
Current bid
3 000 SEK
6 000 SEK
SOFFBORD 1900-talets senare del.
Current bid
3 000 SEK
4 000 SEK
KLÄDSKÅP tidigt 1900-tal.
Current bid
3 000 SEK
3 000 SEK
SIDEBOARD Art Deco-stil modern tillverkning.
Current bid
2 800 SEK
3 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st 1900-talets första hälft.
Current bid
2 800 SEK
4 000 SEK
GRETE JALK,
Current bid
2 700 SEK
3 000 SEK
MATBORD 1940-tal Swedish Modern.
Current bid
2 700 SEK
3 000 SEK
VIBEKE ALFELT,
Current bid
2 600 SEK
3 000 SEK
BOKHYLLA / SIDOBORD, 1900-tal.
Current bid
2 500 SEK
4 000 SEK
DAGBÄDD Danmark 1940/50-tal.
Current bid
2 500 SEK
4 000 SEK
A first half of the 20th century display cabinet.
Current bid
2 400 SEK
3 000 SEK
STOLAR 4 st 1960-tal.
Current bid
2 400 SEK
2 500 SEK
KÖKSBORD/ARBETSBORD 1900-talets början.
Current bid
2 200 SEK
2 500 SEK
BOKSNURRA 1900-talets första hälft.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
Current bid
2 000 SEK
4 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets första hälft.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
KANAPÉ, Nyrokoko, 1800-tal.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
KNUD FAERCH, a teak chair Denmark.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
KAMRSTOLAR ett par Thonet 1900-talets andra hälft.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN,
Current bid
2 000 SEK
4 000 SEK
Four second half of the 20th century armchairs.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
VITRINSKÅP 1900-talets början.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
Current bid
2 000 SEK
4 000 SEK
DÄCKSTOLAR ett par 1900-talets senare del.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
SÄNGBORD ett par 1900-talets första hälft.
Current bid
1 900 SEK
2 500 SEK
SOFFBORD 1900-talets andra hälft.
Current bid
1 800 SEK
2 500 SEK
A 1960's teak dressing table.
Current bid
1 800 SEK
3 000 SEK
SIDOBORD 2 st 1900-talets senare del.
Current bid
1 800 SEK
3 000 SEK
PETER GHYCZY,
Current bid
1 800 SEK
2 500 SEK
FÅTÖLJER ett par IKEA 1960/70-tal.
Current bid
1 800 SEK
3 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st empirestil 1900-talets senare del.
Current bid
1 800 SEK
3 000 SEK
ELIAS BARUP, six chairs.
Current bid
1 700 SEK
3 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st Italien sent 1900-tal.
Current bid
1 600 SEK
3 000 SEK
BORD, Art Deco stil, 1900-talets mitt.
Current bid
1 500 SEK
3 000 SEK
BORD modern tillverkning.
Current bid
1 500 SEK
4 000 SEK
Current bid
1 500 SEK
3 000 SEK
AN English George III game table early 1800's.
Current bid
1 413 SEK
3 000 SEK
UNO ÅHRÉN,
Current bid
1 255 SEK
3 000 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD Art Deco-stil modern tillverkning.
Current bid
1 200 SEK
2 500 SEK
SOFFGRUPP 3 dlr 1940/50-tal.
Current bid
1 000 SEK
3 000 SEK
DESK, Domino Møbler, Danmark, 1950/60's.
Current bid
1 000 SEK
2 500 SEK
KARMSTOLAR 4 st Italien 1900-talets senare del.
Current bid
1 000 SEK
5 000 SEK
VITRINSKÅP 1900-talets första hälft.
Current bid
1 000 SEK
4 000 SEK
SÄNGBORD ett par Louis XV-stil 1900-tal.
Current bid
1 000 SEK
2 500 SEK
HAREMSFÖNSTER/SPEGEL, 1800-tal, Indonesien.
Current bid
700 SEK
2 500 SEK
PIEDESTALER 1 par 1900-talets senare del.
Current bid
700 SEK
4 000 SEK
A beech coffe table by Bruno Mathsson.
Current bid
600 SEK
2 500 SEK
GEORG NELSON,
Current bid
600 SEK
4 000 SEK
BORD Swedish Modern 1940-tal.
Current bid
550 SEK
3 000 SEK
A SET OF FOUR NESTING TABLEs THONET CA 1900.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK
GUNGSTOL 1900-talets senare del.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK
DAGBÄDD/SCHÄSLONG omkring 1900.
Current bid
500 SEK
4 000 SEK
BÄNK Byarums bruk 2000-tal.
Current bid
500 SEK
3 000 SEK
CARL MALMSTEN,
Current bid
500 SEK
3 000 SEK
SÄNGBORD ett par gotisk stil omkring 1900.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK
SOFFBORD sent 1900-tal/2000-tal.
Current bid
500 SEK
3 000 SEK