Tilaa uutiskirjeemme

66
263780
Victor Forssell
(1846-1931)

"Ryttare i höstlandskap" (Horseman in autumn landscape)

Signed Victor Forssell. Panel 34.5 x 23 cm.

Sedvanligt slitage.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

20 000 - 25 000 SEK

2 105 - 2 632 EUR

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collections of Emil Hultmark Ph.D.

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, cat nr 57.