166
791820
Otto G Carlsund
(Ruotsi, 1897-1948)
Otto g carlsund, "brun maskinist" (l'operateur brun).

"Brun maskinist" (L'Operateur brun)

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

4 000 000 - 5 000 000 SEK

411 523 - 514 403 EUR

Vasarahinta:
7 500 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Näyttelyt

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

Tietoa huutokaupasta
Ota yhteyttä asiantuntijaan
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide
+46 (0)707 78 35 71
read more