1198577
Per-Åke Blidegård
(1929-1979)
Per-Åke blidegÅrd,
Per-Åke blidegÅrd,
Per-Åke blidegÅrd,
Per-Åke blidegÅrd,

PER-ÅKE BLIDEGÅRD,

Reindeers in snow. C 40 x 58 cm.

Not examined out of frame. Slightly time stained.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Lisätietoja

Per-Åke Blidegård var fotograf och filmare, och var tillsammas med Erik Forsgren TV-pionjärer när det gällde rapporteringen från Norrland. De gjorde redan på 1950-talets slut reportage från Västerbotten och Norrbotten. Redan innan TV-sändningarna hade täckning där. Först som freelance och sedan som anställda på Aktuellt. Blidegård gjorde också undersökande dokumentärfilm som bl a ’Renskötarna’ 1962-63 och ’Folket kring Grottorna’ 1966.

Ota yhteyttä
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Arvioija
+46 (0)767 81 06 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Lähtöhinta
6 000 SEK