Prenumerera på vårt nyhetsbrev

28
217490
Ivan Aguéli
(1869-1917)

"Spanskt landskap"

Uppfodrad duk 18 x 24 cm. Numrerad 14 i nedre högra hörnet.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

32 468 - 37 879 EUR

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Fröken Tyra Lindens samling.
Privatsamling.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii -Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj - juni 1939, kat nr 171.
Konstnärshuset, Stockholm, "Ivan Aguéli 1869-1917. Utställning anordnad till 30-årsminnet av konstnärens bortgång", 29 nov - 21 dec 1947, kat nr 136.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Byström-Aguéli", 17 maj - 26 aug 1984.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-Mystikern-Målaren", del II, SAK, 1941, upptagen i katalogen som nr 213, sid 318.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05