Prenumerera på vårt nyhetsbrev

508
210542
BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).
ByrÅ, gustaviansk, gustaf foltiern 1786 (mästare i stockholm 1771-1804).

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och rot. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blomsterkorg samt på sidorna fält med lagergirlander. Signerad a tergo med påskrift "C.G.F. 1786" (syftande på sonen Carl Gustaf Foltiern, officiellt elev i faderns verkstad från 1788). Längd 92, bredd 47, höjd 84 cm.

Maskstungen, fanerskador. Lådorna låsta. Nyckel saknas.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

13 528 - 16 234 EUR

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29