Prenumerera på vårt nyhetsbrev

75
205392
Carl Fredrik Hill
(1849-1911)

"Månsken med uppskjutande tall"

Påbörjad i Sverige 1871, under tiden på Konstakademien i Stockholm, samt troligen avslutad i Paris omkring 1875. Uppfodrad duk 55,5 x 46 cm.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

32 468 - 43 290 EUR

Proveniens

Ursprungligen i konstnärens systers, professorskan Marie Louise Klason (född Hill), samlingar Lund/Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Svenskt måleri 1800-1885", februari 1921, kat nr 121 (under titeln "Månsken över Barrskog").
Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Fredrik Hill 1849-1911. Minnesutställning", september - oktober 1949, kat nr 38 (då tillhörande doktor Torben Klason, Linköping samt upptagen i katalogen under avdelningen "Luminaristen. Paris och Fontainebleau, omkr. 1875" med tillhörande information "Efter studie från Sverige. Privat ägo").

(Troligen) Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945, upptagen i katalogen under "Kap. IX Carl Fredrik Hill", sid 339 (" 'Månsken', 54 x 44. Tillhör överläkaren dr T. Klason, Linköping").
Adolf Anderberg, "Carl Hill. Hans liv och hans konst", 1951, upptagen i katalogdelen under avdelningen "Svenska motiv. 60-talets slut t.o.m. sommaren 1873", sid 304, avbildad helsida Pl. 18.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05