Prenumerera på vårt nyhetsbrev

100
262679
Anna Palm de Rosa
(1859-1924)

Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland

Signerad Anna Palm och daterad Wisby Kopparsvik 4/9 1891. Akvarell med täckvitt 46 x 74,5 cm.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 684 - 4 211 EUR

Proveniens

Tidigare i fotograf Frans Gustaf Klemmings samling, Stockholm.
Därefter hans dotter Maude Klemming. Sedermera i arv till nuvarande ägare.

Frans Gustaf Klemming (1859-1922) fotograferade förlagor för svenska konstnärer. Flera av Anna Palms populära akvareller med motiv från Stockholms slott bygger på Klemmings bilder.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05