Prenumerera på vårt nyhetsbrev

111
264311
Oscar Törnå
(1842-1894)

"Landskap med kor, Grez"

Signerad Oscar Törnå och daterad Grez-sur-Loing 1877. Uppfodrad duk 25 x 45 cm.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 579 - 1 895 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Tilläggslista

Litteratur: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, omnämnd sid 58 samt avbildad halvsida, sid 59. / Literature: Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, mentioned page 58 and illustrated half page, page 59.

Proveniens

Tidigare i fröken Gunhild Teurneaus samling, Västervik.
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", nov 1944, kat nr 592.

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, omnämnd sid 172-173, avbildad halvsida sid 161 samt upptagen i katalogen sid 336.
Bo Lindwall, "Då och Nu. Svenskt konstliv under 150", SAK, 1982, omnämnd sid 58 samt avbildad halvsida, sid 59.

Övrigt

Det av Corot inspirerade motivet beskrevs enligt följande av Viggo Loos i dennes bok 1945: "Hur precist och mästerligt konstnären i sina lyckligaste ögonblick kan samstämma valörerna framgår av 'Landskap med kor, Grez'. Det är ett litet, helt okonstlat motiv: en grön äng, där korna beta, några ensamma av atmosfären kringsvepta träd och i bakgrunden skogsbrynet under en pärlgrå himmel. Men växlingen av valörerna i det gröna och grågröna är osvikligt genomförd [...] Det intima valörmåleriet på fransk botten har här avsatt en av sina vackraste frukter i Törnås måleri".

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05