Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1121
258055
ÅKDYNA (agedyna). "Bebådelsen". Flamskväv. 49 x 93,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.
Åkdyna (agedyna). "bebådelsen". flamskväv. 49 x 93,5 cm. skåne 1800-talets förra hälft.

Mörkbrun botten med polykroma bebådelsescener i två kransar krönta av änglar och omgivna av blommor.

Ställvis slitage, smärre fläckar.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

632 - 842 EUR

Klubbat pris:
11 500 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12