Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1129
260983
VÄVNAD, gobelängteknik. 37,5 x 44,5 cm. Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren.
VÄvnad, gobelängteknik. 37,5 x 44,5 cm. sverige 1785. förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten rogberg-oxelgren.

Polykrom Golgata-scen i en reserv samt datering 1785.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, skador och lagningar.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 053 - 1 263 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Tilläggslista

Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. Litteratur: Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.

Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12