Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1155
231604
ANTIK GÖRDES. 188,5 x 130 cm.
Antik gÖrdes. 188,5 x 130 cm.
Antik gÖrdes. 188,5 x 130 cm.
Antik gÖrdes. 188,5 x 130 cm.

Mörkblått bönefält med stor polykrom blombukett och nejlikeram, ljusgrön bönenisch med stiliserade blommor, två fält med molnband och blommor. Huvudbården med smala band med blommönster.

Slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga hål, smärre lagningar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador, en kortsida och fransarna senare.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

842 - 1 053 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12