Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1156
273438
SEMIANTIK HERIS. 461,5 x 374 cm.
Semiantik heris. 461,5 x 374 cm.

Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, stiliserade palmettrankor och benvita hörnornament. Bred terrakottafärgad huvudbård, med palmett-, granatäppel-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, malskador. Kortsidorna saknar några knutrader, en kortsida med liten skada, huvudbården med två små hål.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 789 - 21 053 EUR

Tilläggslista

Huvudbården med två små hål

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12