Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1157
254328
SEMIANTIK HERIS. 376,5 x 292,5 cm.
Semiantik heris. 376,5 x 292,5 cm.

Terrakottaröd botten med stor grön medaljong, stiliserade polykroma blom- och palmettmönster. Blåmelerad huvudbård med stor blomranka.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, kortsidorna saknar några knutrader.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 632 - 3 158 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12