Prenumerera på vårt nyhetsbrev

12
259473
John Bauer
(1882-1918)

"Julbocken"

Signerad I. B. Utförd 1912. Akvarell, guldfärg, täckvitt och blyerts på papper 34,5 x 29 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 053 - 26 316 EUR

Klubbat pris:
260 000 SEK
Proveniens

Ursprungligen i Erik och Maja Åkerlunds samling, Stockholm (förvärvad direkt av konstnären).
Därefter i Olle Åkerlunds samling, Stockholm.
Sedermera i arv inom släkten till nuvarande ägare.

Östergötlands länsmuseum, Linköping, "John Bauers sagovärld. Målningar av John och Ester Bauer", 12 maj - 8 september 1961, kat nr 120 (under titeln "Omslag till Julbocken, 1912").
Nationalmuseum, Stockholm, "John Bauer. En konstnär och hans sagovärld", 26 december 1981 - 12 april 1982, kat nr 81 (under titeln "Omslag till 'Julbocken', 1912"), avbildad i katalogen sid 145.
Jönköpings läns museum, "John Bauer. En konstnär och hans sagovärld", 7 maj - 26 september 1982, kat nr 81 (under titeln "Omslag till 'Julbocken', 1912"), avbildad i katalogen sid 145.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 10, upptagen sid 544 under samling 922; Fru Maja Åkerlund, Villagatan 10, Stockholm.

Övrigt

John Bauer var genom sina många och långa vandringar i de djupa småländska skogarna väl förtrogen med den natur som han skildrar i sina motiv. Dock är det ofta en psykologiserad samt syntetiserad skildring präglad av Bauers personliga känslostämningar och förnimmelser. John Bauer kunde på ett enastående sätt väva samman den svenska sagoskatt som han illustrerade med de internationella strömningarna inom sin samtids konst. Med rätta har Bauers motiv kommit att framstå som exponenter för vad vi skulle vilja kalla för något "ursvenskt". Samtidigt återfinns i motiven såväl stildrag som konstnärliga grepp hemmahörande i ett större internationellt konsthistoriskt sammanhang. Man skönjer och anar ofta den internationella jugendstilen såväl som de japanska träsnittens inflytande i Bauers sagoillustrationer även om Bauer ofelbart ständigt destillerade dessa influenser till en alldeles egen, högst personlig konstform. Det är inspirationen från renässansens konst som hjälper Bauer att fullända sin stil, som är ursprunglig, men på samma gång förbunden med en internationell teckningstyp. Under 1900-talets början håller sig Bauer till den gråsvarta lavyrtonen som han med förkärlek använder till sina verk, men 1912 övergår han mer och mer till färg. Samtidigt blir hans konst mera stiliserad och genomarbetad full med lustiga detaljer. Ytterligare spänning och intensitet tillförs bilderna genom det medvetna motsatsförhållande som skapas i kompositionerna där högt ställs mot lågt, ljus ställs mot mörker och vackert ställs mot anskrämlighet. Även i auktionens verk av Bauer har han som vanligt med små medel skapat en hissnande sagovärld för oss betraktare att sugas in i och hur sagan slutar får lämnas åt var och en att själva bestämma.

Originalram.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05