Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1534
272341
TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
TrÄdgÅrdspallar, två stycken, porslin. sen qing dynasti.

Dekor i famille rosefärger av blommande trädgård. Höjd 48 cm.

Förgyllningen ngt nött, nagg på en av sidorna. (2)

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 105 - 3 158 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK
Tilläggslista

Nagg på en sida.

Proveniens

The Collection of Siegmund Mindus (1872-1961). Born in Ostfriesen, Siegmund Mindus moved to Sweden in his youth, and established himself in the textile industry. He married Martha Traugott, the sister to the famous collector of Chinese porcelain and works of art, Ivar Traugott.

Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02