Prenumerera på vårt nyhetsbrev

219
265900
Nils (Niclas) Hagelberg
(1767-1818)
Nils (niclas) hagelberg, "anna kajsa viberg" (ca 1780-?).

"Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?)

Signerad N. Hagelberg och daterad pinx: 1800. Duk uppklistrad på pannå 65 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 105 - 2 632 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Tilläggslista

Porträttet föreställer "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). Hon var gift med 1. bergsfogden Ekvall. 2. Kjellerstedt.
Proveniens: Tidigare i fröken Gertrud Falcks samling, Bokhaga. (SPA 1977:324)

Övrigt

Nils Hagelberg studerade vid Konstakademien I Stockholm men reste sedan till Köpenhamn, där han 1794 nämnes som elev vid danska konstakademien. Efter utbildning verkar han ha delat sin tid mellan Köpenhamn och Skåne.
Han deltog flitigt i Konstakademiens utställningar i Stockholm och ställde ut historiska bilder och porträtt.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801