Prenumerera på vårt nyhetsbrev

370
250168
Nicolas Beatrizet
(1515-1570)
Nicolas beatrizet, kopparstick (i état av ii), 1553.

NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.

"The sacrifice of Iphigenia". Efter Baccio Bandinelli eller Michelangelo Buonarotti. 32,4 x 45,2 cm (beskuret längs med och/eller innanför plåtkanten).

Fläckar, tre vikveck, gamla lagningar, mindre defekter.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

842 - 1 053 EUR

Tilläggslista

Ej avbildad i katalogen/Not illustrated in catalogue.

Proveniens

Nationalmuseum Stockholm. Stämpel a tergo (Lugt 1980), samt inskription i blyerts "Dubl. 225/1906".

Bartsch 43.