Prenumerera på vårt nyhetsbrev

417
267547
TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.
Tebord, med fajansbricka.
stockholmsarbete 1780-tal från marieberg eller rörstrand. gustavianskt.
Tebord, med fajansbricka.
Tebord, med fajansbricka.
Tebord, med fajansbricka.
Tebord, med fajansbricka.
Tebord, med fajansbricka.
Tebord, med fajansbricka.

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Brickan märkt undertill "No 92". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Mindre spricka och nagg.

Utropspris:

275 000 - 300 000 SEK

28 947 - 31 579 EUR

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37