Prenumerera på vårt nyhetsbrev

426
267545
BORD, ett par, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianska.
Bord, ett par, av anders lundelius 1785 (mästare i stockholm 1778-1823). gustavianska.

Fanerade med alrot. Beslag och fottrissor av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Signerade med bläck i resp. låda "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 65, bredd 35, höjd 73 cm. En nyckel medföljer.

Senare lås.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

31 579 - 36 842 EUR

Klubbat pris:
330 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37