Prenumerera på vårt nyhetsbrev

428
241143
KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Konsolbord, s.k. console dessert.  frankrike, 1700-talets slut. louis xvi.

Mahogny och mahognyfaner. Beslag, lister och gallerkant av mässing. Skiva av vit marmor. I sargen låda. Nedtill hyllplan. Längd 118, bredd 43, höjd 88 cm.

Nedre hyllplanet möjligen ursprungligen med marmorskiva.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 632 - 3 158 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Tilläggslista

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37