Prenumerera på vårt nyhetsbrev

43
269605
Ivan Aguéli
(1869-1917)

Spanskt sommarlandskap

Svagt numrerad i nedre högra hörnet "24". Duk uppklistrad på pannå 18,5 x 24 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 053 - 26 316 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK
Proveniens

Knut Hansson.
Bukowski Auktioner AB, auktion 378, "Höstauktionen", 9-12 november 1966, kat nr 2, avbildad i planschdelen.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Göteborgs Konstmuseum, "Ivan Aguéli-utställningen", 1957 (utom katalogen).

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05