Prenumerera på vårt nyhetsbrev

444
261829
SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
SÄng. sverige, 1700-tal. barock.

Bonad ek. Med balusterformade ben. Med inventariemärkning överstruken nr:3 sedan nr:4. Även brännmärkt "AVSKR. FR. K.M.G.K.". Längd 180, bredd 97 cm.

Lagningar/kompletteringar.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 263 - 1 579 EUR

Klubbat pris:
13 500 SEK
Proveniens

Strömsholms slott, Västmanland.

Strömsholms slott, huvudredaktörer Karlsson/Millhagen, Byggförlaget 2005, jämför liknande säng avbildad sid. 115.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29