Prenumerera på vårt nyhetsbrev

47
260771
Nils Kreuger
(1858-1930)

" 'Hästar i det fria' (Öland)"

Signerad N. Kreuger och daterad 1906. Duk 50 x 126 cm.

Utropspris:

500 000 - 700 000 SEK

52 632 - 73 684 EUR

Klubbat pris:
750 000 SEK
Övrigt

Nils Kreugers konst uppehåller sig ofta kring förhållandet mellan människa och djur. Från 1880-talets Parismotiv där innerstadens eller förorternas nytillkomna boulevarder framställs med hästdragna ekipage framförda av kuskar till de i Varberg utförda motiven med plöjande halländska bönder skildras människan och djuren i ett nära samband med varandra. Efter hand tycks emellertid Kreuger i allt större utsträckning överge människorna i sina motiv och i stället söka efter ett landskap enbart befolkat av djur i full frihet.

Denna miljö fann Kreuger på Öland där han med förkärlek i sina motiv återgav hästar, kor och får i full frihet på Alvaret eller i Borgholms omnejd. Kreuger beskrev själv sitt nyfunna paradis på följande sätt i ett brev till konstnärskollegan och kamraten Karl Nordström: "Emellertid är här mycket vackert och då får det gärna vara lite lortigt hos bönderna. Byn är så pittoresk, ligger vackert på sluttningen mot Kalmarsund, så man ser halmtaken på ladorna emot sundets blå vatten och mot grönskande i fjärran förtonande skyar...".

Efter sekelskiftet antar Kreugers måleri allt större proportioner samtidigt som man kan ana en kompositionsmässig förskjutning där naturen hamnar i bakgrunden medan de avbildade djuren placeras nära bildytan vilket åstadkommer en monumental verkan.

I katalognumret framträder Kreugers kärlek till den orörda svenska naturen samt de otyglade fritt framsprängande hästarna. Det är framförallt rörelsen som sådan samt de visuella effekterna som det virvlande dammet ger upphov till som skänker kompositionen liv, rörelse och intensitet.

Kompositionen går tillbaka på en förstudie (olja på pannå, 15 x 20 cm, tidigare i John och Ellen Josephsons samlingar, nu i Nationalmuseum, Stockholm) utförd på Öland sommaren 1905. När Kreuger året därefter utför målningen på duk i stort format är hästarnas snabba rörelse från vänster till höger i bildens längdriktning bevarad samtidigt som färgskalan drivits upp ytterligare för att fånga den soliga, varma och torra sommardagen på de fria Öländska vidderna.

Katalognumrets komposition skulle senare omarbetas i Kreugers, formatmässigt, största målning ”Skrämda hästar”, 1910. Denna målning vilken mäter imponerande 73 x 311 cm beställdes av vännen och konstsamlaren John Josephson och ingår numer, även den, genom donation Nationalmuseum i Stockholm.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05