Prenumerera på vårt nyhetsbrev

531
267254
VÄGGPENDYL, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko.
VÄggpendyl, av joachim hovenschiöld d ä (urmakare i stockholm 1767-1800).  rokoko.

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av blommor, rocailler samt akantus. Urtavlan märkt "Hovenschöld Stockholm". Fodralet märkt ILS. Höjd 83, bredd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Spricka i fodralet, slitage på förgyllning samt urtavlan.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 211 - 5 263 EUR

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29