Prenumerera på vårt nyhetsbrev

535
258110
VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
VÄggpendyl, av jonas cederlund (verksam i stockholm 1799-1825). empire.

Snidat förgyllt och bronserat foder. Även dekor av pastellage och verre eglomisé. Krönande örn. Vitlackerad urtavla märkt "Jon: Cederlund Stockholm". Märkt under urtavlan "C: H:, A: B:" Höjd 90, bredd 47 cm. Pendel och nyckel medföljer.

En örnvinge skadad.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 053 - 1 579 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Proveniens

Enligt påskrift a tergo: Carl Hvarfner (1748-1820), prost, kyrkoherde i Wing. Gift med Anna Backman 1790.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37