Prenumerera på vårt nyhetsbrev

559
267639
JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
Jord- och himmelsglob, av anders Åkerman 1762.

Tillverkade av papier-maché och överdraget av gips som slipats. Segmenten 12 st är graverade såsom halvsegment från och med ekvatorn till norra polen och från ekvatorn till södra polen. Horisontalcirkel med gravyr med månader, stjärntecken m.m. Globaxel och meridianbåge av metall. Stativ i rokoko av furu. Globernas diam ca 11 cm. Höjd inkl stativ 20 cm. Jordglobens legend med texten "GLOBUS TERRAQUEUS Congruenter recentis- simis observationib cura Soc:Cosm:Upsal: adornatus ab A.Åkerman R.Soc.Scient:Ups. Sculpt. 1762". Himmelsglobens legend med texten "GLOBUS COELESTIS cura S.C.Ups. adornatus ab A.Åkerman 1762".

Jordglobens stativ med ett senare ben. Skador, lagningar, slitage. Timcirklar saknas.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

31 579 - 36 842 EUR

Klubbat pris:
380 000 SEK

Bratt, Einar, En krönika om svenska glober, Uppsala 1968, sid. 124-134.

Övrigt

SÄLLSYNT GLOBPAR

Enligt litteraturen (E. Bratt) är endast två globpar av Anders Åkerman från 1762 à 11 cm kända sedan tidigare. Dessa tillhör Vetenskapsakademien. Därutöver är en himmelsglob i samma storlek känd i privat ägo. Auktionens glober är således nu det tredje kända paret.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37