Prenumerera på vårt nyhetsbrev

59A
276153
Anders Zorn
(1860-1920)

"Vid spisen"

Signerad Zorn och daterad -97. Duk uppklistrad på papp-pannå 51,5 x 34,5 cm.

Utropspris:

500 000 - 600 000 SEK

52 632 - 63 158 EUR

Klubbat pris:
540 000 SEK
Proveniens

Tidigare i konsul S Wennerths samling, Malmö.
Bukowski Auktioner, auktion 492, 25-27 maj 1994, kat nr 244.

Gerda Boëthius, "Zorn - tecknaren, målaren, etsaren, skulptören", 1949, upptagen i förteckningen under år 1897, sid 548 (där med felaktiga mått).

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801