Prenumerera på vårt nyhetsbrev

66
263780
Victor Forssell
(1846-1931)

VICTOR FORSSELL, olja på pannå, sign.

"Ryttare i höstlandskap". 35 x 23.

Sedvanligt slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 105 - 2 632 EUR

Proveniens

Tidigare i fil. dr Emil Hultmarks samlingar.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, kat nr 57.