Prenumerera på vårt nyhetsbrev

683
262551
PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
Presenterfat, okänd mästare, hamburg 1698-1708. barock.

Delvis förgyllt. Runt, med veckad kant samt driven och ciselerad dekor av granatäpplen och akantusblad. Diam. 28,5 cm, vikt 255 g.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 263 - 1 579 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Tilläggslista

Mitten av fatet med liten lagning.

Proveniens

Sten Röings samling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22