Prenumerera på vårt nyhetsbrev

77
263926
Carl Fredrik Hill
(1849-1911)

"Exotisk vegetation"

Tusch och färgkrita på papper 24,5 x 32 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 105 - 2 632 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 500, "Jubileumsauktion", 29-31 maj 1996, kat nr 52.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Galerie Blanche, Stockholm, "C.F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden ur en förut ej visad samling", 10 mars-11 april 1951, kat nr 21.

Övrigt

A tergo påskrift i blyerts: "C.F. Hill", eventuellt av konstnärens egen hand.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05