Prenumerera på vårt nyhetsbrev

812A
249643
DOSA, guld 18k och emalj, stämpel FJ, Genève 1790-tal. Tillverkningsnummer 686.
Dosa, guld 18k och emalj, stämpel fj, genève 1790-tal. tillverkningsnummer 686.

Oval, med lila emalj mot guillocherad botten, pärlbordyrer. På locket miniatyrmålning "Amor desarmeras av Eufrosyne" efter Angelika Kaufmann. Sidorna med bårder av vit emalj. Längd 8,5 cm.

Smärre emaljskador. Lockets inre platta lös.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

10 526 - 15 789 EUR

Övrigt

Enligt Julia Clark, London, kan denna typ vara tillverkad i Hanau vid samma tid.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22