Prenumerera på vårt nyhetsbrev

84
261549
Helmer Osslund
(1866-1938)

HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.

"Nipor i kvällssol". 35 x 45.

Uppklistrad på pannå. Slitage.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

3 158 - 3 684 EUR

Proveniens

Tidigare i bankdirektör och fru Stig Ödmarks samling.
Därefter i fru Inga Iversens samling, Saltsjöbaden (i gåva från ovan).
Privatsamling.