198
352743
Irving Penn
(USA, 1917-2009)

"Lorry Washers, London 1950"

Signerad Irving Penn och numrerad 33/36 a tergo. Kopierad 1975. Även stämplad "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Conde Nast Publications Inc." samt "Hand-coated by the photographer" Platinum Palladium, bildyta 48 x 37,5 cm. Bladstorlek 60 x 57 cm.

Utropspris:

350 000 - 400 000 SEK

40 793 - 46 620 EUR

Klubbat pris:
330 000 SEK
Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Irving Penn, "Moments Preserved", 1960, avbildad helsida sid 168.
Irving Penn, "Worlds in a Small Room", 1974, avbildad helsida sid. 16.
Irving Penn & Alexandra Arrowsmith (red.), "Passage - A work record", 1990, avbildad sida 99.
Moderna Museet, "Irving Penn Fotografier, En donation till minne av Lisa Fonssagrives-Penn", 1995, avbildad helsida sid 203.
Virginia A. Heckert och Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, avbildad helsida bild 84.

Övrigt

Lorry WWashers ingår i serien "The Small Trades", de såkallade arbetarporträtten Irving Penn tog med början 1950 i London, Paris och New York. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna serie. Sviten visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009- januari 2010.

Bilderna i "The Small Trades" är Platina Palladium fotografier. Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att manframkallar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart och inte lika blankt som ett silvergelatinfotografi. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att sedan exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Numera används UV-lampa. Irving Penn var den första moderna fotografen som tog fram och började på nytt med denna gamla metod från 1800-talet.