202
445084
Lucio Fontana
(Italien, 1899-1968)
Lucio fontana, "concetto spaziale".

"Concetto Spaziale"

Signerad L. Fontana a tergo. Utförd 1964-65. Duk 46 x 38 cm.

Utropspris:

1 500 000 - 2 000 000 SEK

174 419 - 232 558 EUR

Klubbat pris:
2 300 000 SEK
Proveniens

Galerie Pierre, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm (inköpt från ovanstående på 1960-talet).

Enrico Crispolti, "Lucio Fontana - Catalogo Ragionato di sculpture, dipinti, ambientazioni Tomo II", 64-65 - O 8, sid 679.

Övrigt

Certifikat medföljer, utfärdat 27 februari 2001 från Fondazione Lucio Fontana, Milano, reg. nr 2271-3.

Redan 1947 började Lucio Fontana arbeta med experiment som han kallade Concetto Spaziale. I början av 1950-talet tillkom hans ”Pietre” där han smälte samman måleri och skulptur genom att applicera tjocka färglager på duken och sedan lägga ett collage med färgade glasbitar. Kort därefter följer en period med s.k. ”Buchi”, en perforering med hål i duken för att bryta upp det tvådimensionella och för att söka rymden bakom målningen. I slutet på 1950-talet är det dags för ”Tagli”, snitten som tillsammans med "Bucchi" blir de former som han sysselsätter sig med fram till sin död på 1960-talet. Genom sitt förfarande lyckas han sudda ut gränserna mellan måleri och skulptur. För att få fram den rätta effekten av såväl hålen som snitten var han noga med själva ytan på duken, han "renade" den alltid med en matt, monokrom färg, ofta vattenbaserad så att den rätta helmatta strukturen framkom. Denna rening medförde att betraktaren kunde koncentrera sig på ingreppet som han utförde. Målningarna blev då inte bara yta utan även objekt.
1966 uttalade sig Lucio Fontana så här;
"Som konstnär, då jag arbetar med någon av mina perforerade dukar har jag ingen önskan att skapa en målning, jag vill skapa en öppning för rymden, skapa en ny dimension åt konsten, binda den till kosmos, så som det ändlöst fortsätter bakom målningens avgränsning. Med min nyskapelse med hål borrade genom duken i upprepade formationer har jag ingen önskan att dekorera en yta, utan tvärtom att bryta upp dess dimensionella begränsningar. Bakom perforeringarna väntar oss en nyvunnen frihet för tolkningen, men också och lika oundvikligt, ett slut för konsten".
Lucio Fontana kom att ställa ut vid ett flertal tillfällen i Sverige på 1960-talet. En av hans främsta beundrare var galleristen Pierre Lundholm på Galerie Pierre i Stockholm som dels arrangerade utställningar 1964, 1967 och efter Fontanas bortgång 1971, men också tillhandahöll verk av Fontana för direktförsäljning året runt. Fontana hann även med att ställa ut på Svensk-Franska Konstgalleriet 1965 och en stor utställning på Moderna Museet 1967 i Stockholm på initiativ av Pontus Hultén. Hans måleri uppskattades av de mest avancerade samlarna i Stockholm, men den breda publiken fann de sönderskurna dukarna märkliga och obegripliga. Idag hyllas Lucio Fontanas avancerade och omvälvande konst av hela världen.