362
653023
Julian Opie
(Storbritannien, Född 1958)

"Max Businessman"

Signerad Julian Opie a tergo. Utförd 2000. Vinyl på duk 192 x 155 cm.

Utropspris:

225 000 - 250 000 SEK

24 142 - 26 824 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK

Lisson Gallery, London, "Julian Opie", 9 februari - 17 mars 2001.
Wetterling Gallery, Stockholm, "Julian Opie", 8 december 2001 - 15 februari 2002.

Daniel Kurjakovic, "Julian Opie: Portraits", 2003, avbildad helsida s 71.

Övrigt

Med förenkling som signum i både färg och form är Julian Opies målningar direkt igenkännbara. Den brittiske konstnären slog igenom på 1980-talet och har sedan dess renodlat sitt konstnärliga språk. Inspirerad av popkonst, minimalism, klassisk porträttkonst och japanska träsnitt har Opie framförallt arbetat med porträtt och i det minimalistiska uttrycket på ett lysande sätt fångat den enskilda personens karaktärsdrag. Den aktuella målningen visades ursprungligen på Lisson Gallery i London, där konstnären utgått från ett trettiotal vänner vilka avbildades som skulpturer, målningar, film och tapeter.