301
718611
Nathalie Djurberg
(Sverige, Född 1978)
Nathalie djurberg, "puppets from the parade of rituals and stereotypes 3".

"Puppets from The Parade of Rituals and Stereotypes 3"

Signerad Hans Berg och Nathalie Djurberg samt daterad 12/9 2013 på certifikat. Utförd 2012. Blandteknik 155 x 45 x 205 cm.

Utropspris:

1 000 000 - 1 500 000 SEK

106 838 - 160 256 EUR

Klubbat pris:
1 000 000 SEK
Proveniens

Zach Feuer, New York.
Privatsamling, Sverige.

Övrigt

Relationer mellan människor, djur och naturkrafter är det ständigt pulserande temat i Nathalie Djurbergs värld. Den sammanbindande kraften är lust. Lust att förenas, att förinta, dominera eller fly. Nathalie Djurberg räknas till de mest uppmärksammade svenska konstnärerna på den internationella konstscenen. Hennes uttryck spänner över de välkända leranimationerna, neonverk och psykedeliskt mönstrade skulpturala verk. I Djurbergs värld får betraktaren ta del av skeenden som många värjer sig från: det fula; det svårförklarliga och det kränkande. Vad som gör att man ändå "står ut" med hennes konst är det humoristiska anslaget i överdrifterna och excesserna. Nathalie Djurberg har tilldelats både Carnegie Art Award och Venedigbiennalens utmärkelse Silverlejonet. Djurberg finns representerad på bl a Moderna Museet, Stockholm och på Guggenheim i New York, samt i många viktiga internationella privatsamlingar.

Läs mer om föremålet
FILM