Prenumerera på vårt nyhetsbrev

11
858328
BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.
BokskÅp, sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Två delat. Underdel med skåp bakom slutna luckor, överdel med nät i luckorna. Mässingskodda detaljer.
Höjd 242, bredd 148, djup 40 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 115 - 5 144 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Proveniens

af Klercker-Lewenhauptska samlingarna på Cathrineborg, Södermanland.

Om auktionen
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29