Prenumerera på vårt nyhetsbrev

18
690768
BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk.
ByrÅ, av anders halmén anders hallmén (mästare i stockholm 1755-1787). gustaviansk.

Fanerad med mahogny, valnöt och ljust lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljong med svärd och vågskål, blomsterhängen samt lagergirlander. I alla lådor och på ryggen signerad "A HALLMEN" samt med Stockholm snickareämbetes runda stämpel. Längd 106,5, bredd 55, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 173 - 8 230 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Övrigt

Anders Hallmén gesällvandrade i tio år i Tyskland, Frankrike och England. Hans inläggningar med fria blomsterbuketter på sina rokokomöbler tillhörde ovanligheterna i svensk möbelkonst och visar på hans tidiga internationella erfarenheter. Hans blomsterbuketter hör hemma i en fransk tradition.

Om auktionen
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29