Prenumerera på vårt nyhetsbrev

19
791789
BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.
ByrÅ, av gustaf foltiern (mästare i stockholm 1771-1804), ej signerad. gustaviansk.

Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn, lagerfestoner och kannelyrer. Tre lådor. Längd 96, bredd 46,5, höjd 82 cm.

Senare skiva, senare lås, ett bakben senare. Fanerlagningar.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 115 - 6 173 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist fine art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71