Prenumerera på vårt nyhetsbrev

20
802975
BYRÅ, Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.
ByrÅ, carl lindborgs art (mästare i stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, lönn, björkrot. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av ymnighetshorn och fruktkorg på sockel. Bredd 107, djup 56, höjd 85 cm.

Renoverad, kompletterad, fanerskador.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 173 - 8 230 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist fine art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71