31
852556
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.
Karmstolar, ett par, troligen danmark, 1700-talets slut.

Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits, klädda armlän. Skuren dekor av dukatsnitt och fleuroner. Kannelerade ben. Sitthöjd ca 39 cm.

Förstärkningar i sarg, ryggar med lagningar. Lagningar. Förstärkningar. Slitage.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 115 - 5 144 EUR

Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37